BOZP při svařování
Svařování patří k rizikovým činnostem. Aby se předcházelo úrazům, je nezbytné dodržovat bezpečnostní zásady. Svařovat mohou pouze lidé po absolvování kurzu, kteři jsou držiteli svařečského průkazu.Rizikové faktory při svařování
Svařování je povoleno pouze v místech, která vyhovují protipožárním předpisům pro tuto činnost. Při ní se totiž zvyšuje riziko vzniku požáru. Je zde také možnost výbuchu nebo poranění elektrickým proudem. Pracovník při svařování je ohrožen také odlétajícími úlomky a zvýšenou intenzitou hluku. Často rovněž dochází k popálení.
Svařovat proto mohou pouze osoby, které mají zdravotní způsobilost k této práci a jsou držiteli platných svářečských průkazů. Ty získávají po úspěšném absolvování kurzu skládajícího se jak z teoretické, tak praktické zkoušky. Toto oprávnění ke svařování má platnost dva roky. Po této lhůtě je nutno žádat o jeho prodloužení.
Bezpečnostní rizika
Nevyhovující ochrana svářečů a podceňování bezpečnostních rizik má za následky vznik nemocí z povolání. Ty mohou zapříčinit svářečský aerosol, hluk a nevhodné mikroklimatické podmínky způsobené překračováním zdraví škodlivých limitů. Proto je nutno při této činnosti používat ochranné pomůcky.
Bezpečnost práce při svařování a řezání plamenem »»