Vstupní lékařské prohlídky od 1. 1. 2014
Vstupní lékařská prohlídka je nezbytnou součástí zařazení do pracovního procesu podobně jako školení bezpečnosti práce. V případě, že zaměstnanec nemá vstupní lékařskou prohlídku, je považován za zdravotně nezpůsobilého.Požadavky na vstupní lékařskou prohlídku vycházejí z vyhlášky č. 79/2013 Sb. ze dne 26. března 2013 o specifických zdravotních službách.
Pracovnělékařské služby se považují za zdravotní služby preventivní. Pracovnělékařské služby hodnotí vliv pracovní činnosti, pracovního prostředí a pracovních podmínek na zdraví. Pracovnělékařské služby se skládají z preventivních prohlídek a hodnocení zdravotního stavu. To vše je konáno za účelem posuzování zdravotní způsobilosti k práci. Poskytování pracovnělékařských služeb se odvíjí podle toho, do jaké kategorie prací spadá vykonávaná práce.
Kategorie práce
Do kategorie první spadá práce, kde není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví (např. administrativní práce atd.) Do druhé kategorie spadá práce, při které nejsou překračovány hygienické limity. Do třetí kategorie spadá práce, při které jsou překračovány hygienické limity. Do čtvrté kategorie spadá práce s vysokým rizikem ohrožení zdraví. O čím vyšší kategorii se jedná, tím častěji musí zaměstnanec docházet na pravidelné lékařské prohlídky.
V souladu se zákonem o specifických zdravotních službách musí zaměstnavatel, který zaměstnává současně zaměstnance, uzavřít písemnou smlouvu o poskytování pracovně-lékařských služeb s poskytovatelem těchto služeb. Tím může být specialista v oboru pracovního lékařství nebo praktický lékař.
Pod číslem 267/2015 Sb. byla publikována novela zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, která obsahuje podrobný výčet jednotlivých a konkrétních skutkových podstat správních deliktů, a to mj. na úseku ochrany zdraví při práci a zajištění pracovnělékařských služeb (nově ustanovení § 92h zákona).
Vstupní lékařská prohlídka
Vstupní lékařskou prohlídku vyžaduje zaměstnavatel v okamžiku uzavření pracovního poměru, u dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti, když to stanoví zákon.
Zaměstnavatel vstupní lékařskou prohlídku zajistí vždy před uzavřením pracovního poměru, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Vstupní lékařská prohlídka je ve většině případů hrazena osobou ucházející se o zaměstnání. Každý zaměstnanec musí projít vstupní lékařskou prohlídkou, jinak bude považován za zdravotně nezpůsobilého. Pokud zaměstnanec prohlídku odmítne, pohlíží se na něj, jako by byl pro výkon práce zdravotně nezpůsobilý. Zaměstnavatel je pak oprávněn rozvázat s ním pracovní poměr.
Zaměstnavatel poté zařazuje zaměstnance k práci podle závěrů lékařských posudků o zdravotní způsobilosti zaměstnance. V případě, že o to zaměstnanec požádá, je zaměstnavatel povinen odeslat jej na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku. Stejně tak má zaměstnavatel právo poslat zaměstnance na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku, má-li pochybnosti o jeho zdravotní způsobilosti k práci. Zaměstnavatel musí vybavit zaměstnance žádostí obsahující údaje o druhu práce, režimu práce a pracovních podmínkách.
Periodické lékařské prohlídky
Kromě vstupní lékařské prohlídky musí zaměstnanec projít také periodickými lékařskými prohlídkami a to v závislosti na tom, v jaké kategorii práce se nachází. V první kategorii je nutné opakovat prohlídku jednou za 6 let, nebo jednou za 4 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku. V druhé kategorii je vhodná periodická lékařská prohlídka jednou za 5 let nebo jednou za 3 roky u zaměstnance, který dovršil 50. let věku. V kategorii druhé rizikové a kategorii třetí se provádí jednou za 2 roky. V kategorii čtvrté jednou za 1 rok.