Platnost vstupní lékařské prohlídky
Při vstupu do nového zaměstnání je zaměstnanec povinen projít vstupní lékařskou prohlídkou. Jakou platnost má tato vstupní lékařská prohlídka a kdy je nutné prohlídku opakovat?Práva, povinnosti a pravidla pracovnělékařských prohlídek upravuje zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Prováděcí vyhláška č. 79/2013 Sb., zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen také „ZP“) a zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách.
Povinnost zaměstnavatele
Zaměstnavatel je povinen před uzavřením pracovní smlouvy poslat zaměstnance ke vstupní lékařské prohlídce. Zaměstnavatel je povinen sepsat s budoucím zaměstnancem dohodu o úhradě vstupní lékařské prohlídky. Pokud není sjednána dohoda o úhradě vstupní lékařské prohlídky, platí, že vstupní lékařskou prohlídku hradí uchazeč o zaměstnání. V případě, že dojde k uzavření pracovně právního vztahu, hradí ji vždy zaměstnavatel.
Platnost vstupní lékařské prohlídky
Ukončením pracovněprávního vztahu zaniká platnost lékařského posudku. Když se jedná o posudek vydaný za účelem posouzení zdravotní způsobilosti k práci, platí jeho závěr i ve vztahu k dalšímu pracovněprávnímu vztahu, pokud došlo k jeho uzavření nejpozději do 3 měsíců ode dne ukončení toho předchozího, jde o pracovněprávní vztah se stejným zaměstnavatelem, se stejným výkonem práce a v době od ukončení předchozího pracovněprávního vztahu nedošlo ke změně nebo vývoji zdravotního stavu posuzované osoby.
Periodické lékařské prohlídky
Periodická prohlídka se provádí za účelem zjištění změny zdravotního stavu vzniklé v souvislosti se zdravotní náročností vykonávané práce.
V kategorii první se prohlídka zaměstnance provádí jednou za 6 let, nebo jednou za 4 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku.
V druhé kategorii se provádí periodická lékařská prohlídka jednou za 5 let nebo jednou za 3 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku. V kategorii druhé rizikové a kategorii třetí se provádí jednou za 2 roky. V kategorii čtvrté jednou za 1 rok.
Kategorie práce
Kategorizace prací vyjadřuje hodnocení úrovně zátěže zaměstnanců. Kategorizace se provádí na základě zhodnocení výskytu a rizikovosti faktorů, které mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců.
Do kategorie první spadá práce, při níž podle současného poznání, není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví.
Kategorie druhá je práce, při níž lze podle současné úrovně poznání výjimečně očekávat u vnímavých jedinců nepříznivý vliv na zdraví, hygienické limity nejsou překračovány.
U třetí kategorie práce jsou hygienické limity překračovány a opakovaně se vyskytují nemoci z povolání.
U čtvrté kategorie je vysoké riziko ohrožení zdraví, které není možné vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření.
Mimořádná pracovnělékařská prohlídka
Zaměstnavatel má právo vyslat zaměstnance na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku. Zaměstnavatel posílá zaměstnance na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku v okamžiku, kdy má pochybnosti o zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci. Zaměstnavatel má ale také povinnost poslat zaměstnance na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku v okamžiku, kdy si o ni sám zaměstnanec zažádá.