Zaměstnával načerno Vietnamce, dostal pokutu 10 miliónů

Deset miliónů korun za nezákonné zaměstnávání Vietnamců. Takovou pokutu uložil podle zprávy Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), kterou má Právo k dispozici, inspektor v Brně podnikateli Edvardu Petříkovi z Brna. Podle SÚIP se jedná o nejvyšší pokutu uloženou v loňském roce.

Deset miliónů korun za nezákonné zaměstnávání Vietnamců.

Takovou pokutu uložil podle zprávy Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), kterou má Právo k dispozici, inspektor v Brně podnikateli Edvardu Petříkovi z Brna.

Podle SÚIP se jedná o nejvyšší pokutu uloženou v loňském roce.

Podle zprávy SÚIP podnikatel „umožnil 16 fyzickým osobám, cizincům vietnamské státní příslušnosti, výkon závislé práce dělníků ve výrobě, mimo pracovněprávní vztah a současně tím, že umožnil výkon nelegální práce“.

Zaměstnával Vietnamce bez pracovního povolení

Petřík měl zaměstnávat Vietnamce, kteří neměli pracovní povolení, v pronajatých prostorách od firmy Vodňanská drůbež, která patří pod koncern Agrofert, vlastněný do pátku ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Podle sdělení SÚIP dostal podnikatel Petřík mnohamiliónovou pokutu za totéž už před dvěma lety.

„Jednalo se o opakované porušení právních předpisů, kdy na základě kontroly provedené v roce 2012 byla zaměstnavateli uložena pokuta ve výši 7 300 000 Kč. Tato pokuta je pravomocná,“ píše se ve zprávě.

Už dřív byla zaměstnavateli uložena pokuta 7,3 miliónu korun. Právu tuto skutečnost potvrdil Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora SÚIP. „Pokuta byla uložena v roce 2014, a to na základě kontroly provedené v roce 2012. Tato pokuta je pravomocná a o tom, zda ji zaplatil, nemáme informace. Správa a vymáhání pokut uložených orgány inspekce práce je v působnosti místně příslušného celního úřadu,“ řekl Právu.

Petřík, který podle informací v obchodním rejstříku podniká například ve výrobě textilií, ale i ve výrobě potravinářských produktů, Právu na dotaz sdělil, že žádnou pokutu nedostal, a zavěsil telefon.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka rozhodně popřel, že by koncern měl s touto kauzou cokoliv společného. „Sdružení JUDr. Petříka mělo v minulosti v areálu naší provozovny Modřice pronajaté nebytové prostory. Sdružení pana Petříka ale už nemá delší dobu u nás žádné prostory v nájmu. Žádné obchodní ani jiné vztahy nemáme. Pokud docházelo k nějakému nelegálnímu zaměstnávání, je to věc ryze mezi JUDr. Petříkem a příslušnými kontrolními státními orgány,“ sdělil Právu Hanzelka.

Dodal, že společnost Vodňanská drůbež žádné lidi bez pracovního povolení nezaměstnávala a nezaměstnává.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id33436


Přidat komentář