Sestra vyhrála soud s nemocnicí o doplacení mzdy

Zdravotní sestra Petra J. vyhrála právní bitvu se sušickou nemocnicí o doplacení mzdy, kterou jí zaměstnavatel krátil o půlhodinové přestávky na oběd. Stejného nároku se žalobou domáhá dalších téměř třicet tamních zdravotníků.

Pokud i oni uspějí, soukromý špitál bude muset sáhnout hluboko do kapsy. Celková částka by se včetně soudních nákladů mohla dostat až k miliónu korun.

Spor se týká zdravotního personálu, který byl zařazen u záchranné služby. Jedná se ale pouze o sestry a řidiče, nikoliv o lékaře, kterým mzda o půlhodinovou přestávku krácena nebyla.

Práci prý může přerušit

Petra J. požadovala doplatek v řádu tisíců za období od února do prosince předloňského roku, kdy pracovala u záchranné služby, která tehdy spadala pod nemocnici. Upozornila na to, že práce záchranáře nemůže být přerušena za účelem jídla.

„I bez přerušení práce ale podle zákoníku práce platí, že takovému zaměstnanci musí být poskytnuta přiměřená doba na oddech a jídlo, která se ale započítává do pracovní doby,“ argumentovala zdravotní sestra.

Vedení nemocnice naopak tvrdilo, že práce záchranářů není prací, jež by nemohla být přerušena za účelem jídla, a třicetiminutová přestávka k tomu určená není součástí pracovní doby.

Protistrana slíbila, že se zachová podle výsledku prvního sporu

Soud ale dal za pravdu Petře J. „Z charakteru práce, kterou vykonává člen záchranného týmu, je jasné, že poskytování bezodkladné zdravotní péče je prací nepřetržitou. Je povinen splnit pokyn operátora k výjezdu do dvou minut po jeho obdržení,“ uvedl předseda senátu Luboš Koranda.

Podle jeho názoru je nepředstavitelné, aby člen výjezdové skupiny záchranné služby mohl v průběhu směny čerpat třicetiminutovou přestávku v práci, po kterou by byl pro zaměstnavatele prakticky nedosažitelný, neboť jednotlivé týmy jsou nezastupitelné.

„I pokud je záchranář v zaměstnavatelem vymezeném čase na obědě nebo jen mimo prostory určené pro posádky, je stále v dosažení prostřednictvím vysílačky či mobilního telefonu, tak aby mohl do dvou minut sanitkou vyjet na místo. Je vyloučeno, aby nepřerušil oběd či oddech a nedodržel limit pro odjezd na místo, kde je potřeba poskytnout bezodkladnou zdravotnickou péči,“ vysvětlil soudce.

Zásadní rozhodnutí, tvrdí advokát

Pokud by tomu bylo opačně, pozbyla by podle Korandy záchranná služba svého základního atributu, a to rychlosti, s níž se dopraví k pacientovi. „Bezpochyby by došlo k přímému ohrožení lidských životů pacientů, kteří spoléhají na to, že se k nim záchranáři dopraví v co možná nejkratším čase,“ uzavřel Koranda.

Podle advokáta Rostislava Netrvala, který většinu zdravotníků u soudu zastupuje, je verdikt zásadní pro další postup vůči nemocnici. „Máme tady první pravomocné rozhodnutí. Protistrana slíbila, že se zachová podle výsledku prvního sporu. Řízení u všech dalších žalob jsou zatím pozastavena,“ sdělil Netrval.

Nemocnici provozuje od roku 2015 soukromá společnost Nemos Group, která si ji od města pronajala na 25 let.

zdroj: Právo

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id33681


Přidat komentář