Alkohol na pracovišti
Pití a užívání alkoholu na pracovišti zakazuje zákon. Přesto se tento jev stále vyskytuje. Jaké možnosti má zaměstnavatel, pokud jeho zaměstnanec přijde do práce v podroušeném stavu, nebo dokonce alkohol pije na pracovišti?To, že alkohol na pracovišti nemá co dělat, ví každý zaměstnanec. Každý zaměstnanec byl totiž s tímto seznámen již na vstupním školení. Navíc, každý člověk ví, že alkohol rozhodně nepatří do práce, ale úplně jinam. Stejné to je i v případě, kdy zaměstnanec přijde do práce opilý, nebo když je z předchozího pití alkoholu ještě pod jeho vlivem. I toto může, zvláště v nebezpečných provozech, ovlivnit jeho výkon a bohužel také ohrozit nejen jeho zdraví a život, ale i jeho spolupracovníků. Stejně tak práce pod vlivem alkoholu může ohrožovat zařízení firmy i objekt samotný.
Alkohol na pracovišti
Zákoník práce jasně říká, že zaměstnanec nesmí v žádném případě užívat alkoholické nápoje na pracovištích svého zaměstnavatele a ani v pracovní době mimo tato pracoviště, a také nesmí pod vlivem alkoholu na pracoviště vstupovat. Pokud toto nařízení neuposlechne, pak je jeho čin hodnocen jako porušení pracovní kázně a jeho zaměstnavatel má právo toto řešit.
Alkohol na pracovišti a vnitřní předpisy
Zaměstnavatel, by měl pamatovat nejen na zákon o zákazu užívání alkoholu na pracovišti, ale i na vnitřní předpisy firmy, nebo například na kolektivní smlouvu, kde bude alkohol na pracovišti definován jako porušení pracovní kázně a zároveň zde bude uveden i případný postih. Mimoto by zde měly být uvedeny i osoby, které jsou oprávněny provádět dechovou zkoušku na alkohol. Tímto zaměstnavatel předejde zbytečným sporům. Poněvadž u problémů s alkoholem ke sporům dochází téměř vždy.
Alkohol na pracovišti a dechová zkouška
Problémem u dechové zkoušky zaměstnance na alkohol může být právě to, že není ve vnitřních předpisech firmy uvedena oprávněná osoba, která tuto zkoušku může provádět.
V případě, že je patrné, že zaměstnanec je pod vlivem alkoholu a odmítne dechovou zkoušku, tak může jít o porušení pracovní kázně. Ale jen tehdy, když ve vnitřních předpisech firmy, je uvedena oprávněná osoba, která tuto zkoušku může provádět.
Není-li tomu tak, a zaměstnanec zkoušku odmítne, pak není jak prokázat, že byl opilý a tudíž ani není v podstatě možné dát mu výpověď z důvodu hrubého porušení kázně. Pokud je uveden oprávněný zaměstnanec, který má provádět dechovou zkoušku na alkohol, pak ji může provádět nejen u zaměstnanců, kteří jsou podezřelí z požití alkoholu, ale i namátkově, bez jakékoli příčiny. Přitom zaměstnanec nemůže v tomto případě dechovou zkoušku odmítnout. Porušil by tím totiž pracovní kázeň.
Alkohol na pracovišti a krevní zkouška
Co se týče krevní zkoušky, tak tu smí provádět výhradně lékařská zařízení k tomu určená. Zde platí jedno. Krevní zkoušku na alkohol v případě pozitivního výsledku hradí zaměstnanec a v případě negativního zaměstnavatel.